ODBĚR NOVINEK
Jsme členy

KURZY METEOROLOGIE A TRIMU V LEDNU 14. A 15. 2012 V BRNĚ!1. METEO NA MOŘI (Mořská plavba; Mořská plavba; Použití internetu)

Termín kurzu: Sobota 14.1.2012

Doba trvání : od 9:00 až 17:30 (s pauzou na oběd 12:00-13:00)

Místo kurzu :  Salónek, Masarykova univerzita, Správa kolejí a menz, Vinařská 5,  Brno (více na www.skm.muni.cz)

Cena tohoto kurzu: 1390,- Kč/osobu a den

V ceně: přednášející, skripta (50 stran), pronájem sálu, malé občerstvení.

Pozn.: Na kurz si nezapomeňte vzít s sebou vlastní laptop a kružítko !

Pro ty co zůstanou v sobotu 14.1.2012 dále je připraveno promítáni z plaveb a přeplaveb z minulých let !


2. TRIM PLACHET (jachtařská aerodynamika plachet -"od křídla k plachtě")


Termín kurzu: Neděle 15.1.2012

Doba trvání : od 9:00 až 15:30 (s pauzou na oběd 12:00-13:00)

Místo kurzu : Salónek, Masarykova univerzita, Správa kolejí a menz, Vinařská 5,  Brno (více na www.skm.muni.cz)

Cena tohoto kurzu: 890,- Kč/osobu a den

V ceně: přednášející, skripta (25 stran), pronájem sálu, malé občerstvení.METEO NA MOŘI  - Kurz je určen všem jachtařům, kteří se pouští na moře a chtějí mít jistotu ve znalosti počasí, jeho vývoje a vyhodnocení všech rizik spojených s jeho změnou.

Obsah jednotlivých bloků:

1. Meteo - pobřežní plavba
Přednáška je zaměřena na základní pochopení principů fungování meteorologie a jachtařský náhled na ni. Popisuje jak vzniká vítr, jaké musí být splněné podmínky pro vznik větru (místní vlivy, vliv tvaru pobřeží na směr a sílu větru, Coriolisova síla a její použití). Popisuje princi kondenzace (rosný bod, kondenzační cesty a tvorba mraků, vztah: rozdíl teplot - relativní vlhkost a jeho použití, mlhy, srovnávací tabulka vzniku mlh v ročním období). Vznik mraků, rozdělení, a souvislost s jachtingem. Beaufortova stupnice síly větru a její praktické využití pro jachtaře. Přirozené chování přírody a její vliv na vítr. Vítr nad mořskou hladinou.

2. Meteo - mořská plavba
Tato část je zaměřená na vlastní vyhodnocování meteorologické situace tlakové níže - prostorový řez, spirála větru, přehled vlastností níže a jejich použití pro jachtaře. Srovnávací tabulka s výší, statický výskyt níže, pohyby níže, základní proudění. Fronty v systému níže, vliv horizontu. Meteo na Jadranu. Meteo mapy, doporučený postup čtení mapy. Vztah zeměpisná šířka - mapa - vítr.

3. Meteo - internet
Tato poslední přednáška je zaměřená na využívání všech dostupných informací, které je možné získat z meteo serverů seznámení s nejčastěji používanými servery používanými pro získání předpovědi počasí (vlastní PC s WiFi připojením ideální !!). Rozbor synoptických situací z jednotlivých serverů a vysvětlení rozdílů mezi nimi. Rozdíly v použití různých předpovědních modelů. Použití lokálních předpovědních serverů v Chorvatsku, Itálii, Řecku a na Baltu.


TRIM PLACHET  - Kurz je určen všem jachtařům, kteří  jíž mají alespoň základní praktické zkušenosti s ovládáním plachet, ale chtějí se dozvědět více o tom, jak se dá výkon plachet zvětšit, respektive jak ideálně využít právě vyjící vítr pro nerychlejší plavbu. Volně tak navazuje kurz METEO.

Přednáška se zaměřuje na principy vztlaku na plachtě, na síly působící na plachtě, na teorii křídla.Oopakuje směry větru a vysvětluje větrný trojúhelník.  Popisuje užití všech ovládacích prvků na plachtě a jejich vliv a trim plachet, zaměřuje se na spolupráci hlavní plachty a geny, popisuje ideální nastavení při různých směrech větrů. Popisuje vliv chyb na plachtě, použité materiály a jejich hustotu. Závěrem se snaží vysvětlit principy plavby na vlnách a při poryvech.

Na tyto kurzy se můžete přihlásit na adrese: jan@najachtu.cz nebo na telefonním čísle: +420 608 969 478.